İşverenler yüzde 40-50 arasında zam planlıyor

Türkiye’de ekonomik şartlar en çok ücretli kesimi etkiliyor. Yüksek enflasyon ve fiyat artışları alım gücünü çok zorluyor. İşveren ise iş gücü maliyetlerinin yüksekliğinden yakınıyor. Yetenek şirketi Randstad, Türkiye’de çeşitli iş kollarından 630 işverenin katıldığı bir anket yaptı. Ankete göre enflasyon yüzünden artan iş maliyetleri 2024’ün en büyük zorluğu olarak ortaya çıkarken ankete katılan şirketlerin yüzde 83’ü, 2024’te çalışanlarına yüzde 40 ila yüzde 50 oranında daha yüksek maaş vermeyi hedefliyor.

Ocak-şubat aylarında yapılan anket, “2024 İK Trendleri ve Ücret Raporu” olarak yayımlandı. Şirketlerin mevcut ekonomik ortama nasıl adapte oldukları, şirketlerin karşılaştığı zorluklar ve başa çıkma planları ile yapay zeka konularına odaklanan rapor, çalışanların maaş ve yan hak beklentileri hakkında da çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Ankete katılan kurumların yüzde 74’ünün 2024’te beklediği en büyük zorluk, enflasyon nedeniyle artan iş maliyetleri. Yüzde 49’u ise bu nedenle verimliliği garantilemenin zor olacağını düşünüyor. İş gelişimi ve satış noktasında yüzde 48’i hacimlerin artmasını beklerken, yüzde 11’lik kesim satış ve hacimlerin düşeceğini düşünüyor.

ÇALIŞANLARI ELDE TUTMAK İÇİN ARTIŞ ZORUNLU OLDU

İşe alım noktasında karşılaşılan engeller arasında, daha iyi yaşam kalitesine ulaşmak isteyen adayların maaş konusunda yüksek beklentileri bulunuyor. Katılımcıların yüzde 76’sı, adayların gerçekçi olmayan yüksek maaş beklentileri içine girdiğini belirtirken, yüzde 53’ü adayların kısıtlı deneyime sahip olması nedeniyle işe kabul edilmediğini belirtiyor. İnsan Kaynakları departmanlarının yüzde 73’ü, işe alım sırasında ücret ve yan haklara ilişkin beklentileri yönetmenin büyük bir zorluk olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 63’ü ise çalışanlarını ellerinde tutmakta zorluk yaşadığını belirtiyor. Bu nedenle şirketlerin yüzde 68’i mecburi maaş artışına giderken, yüzde 59’u eğitim programları, yüzde 36’sı ise kişiselleştirilmiş yan haklar paketleri sunarak çalışanların işten ayrılmasını engellemeye çalışıyor.

EMEKLİLİK PLANI, OTOPARK VE YOL ÜCRETİ GİBİ YAN HAKLAR ARTTI

İşverenler, çalışanlarını kaybetmemek adına yemek kartı, sağlık sigortası gibi bilinen yan hakların yanında; cep telefonu tahsisi, yol ücreti, otopark kullanımı, emeklilik planı gibi farklı finansal haklar da sunmayı artırdı. Rapora göre 2023 yılında yemekhane/yemek kartı sağlayan kurumlar yüzde 78 iken, 2024’te yüzde 82 oldu. 2023’te özel sağlık sigortası yapan kurumlar yüzde 59 iken, artan özel sağlık sigorta maliyetlerine rağmen bu sene ortalama yüzde 71’e kadar yükseliyor. Sıralamayı yüzde 71 ile cep telefonu verilmesi, yüzde 70 ile de yol ücreti takip ediyor. İşverenlerin yan hakları artırmasına rağmen çalışanların yüzde 77’si başka bir kurumda daha iyi ücret veya daha iyi koşullar aldığı için işten ayrılıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x